Description
Foot length 21.5-22.5(cm) = Size 34/35
Foot length 22.6-23.5(cm) = Size 36/37
Foot length 23.6-24.5(cm) = Size 38/39
Foot length 24.6-25.5(cm) = Size 40/41
Foot length 25.6-26.5(cm) = Size 42/43
Foot length 26.6-27.5(cm) = Size 44/45.



















About the choose of size. Foot length 21.5-22.5(cm) = Size 34/35 Foot length 22.6-23.5(cm) = Size 36/37 Foot length 23.6-24.5(cm) = Size 38/39 Foot length 24.6-25.5(cm) = Size 40/41 Foot length 25.6-26.5(cm) = Size 42/43 Foot length 26.6-27.5(cm) = Size 44/45.
Foot length 21.5-22.5(cm) = Size 34/35
Foot length 22.6-23.5(cm) = Size 36/37
Foot length 23.6-24.5(cm) = Size 38/39
Foot length 24.6-25.5(cm) = Size 40/41
Foot length 25.6-26.5(cm) = Size 42/43
Foot length 26.6-27.5(cm) = Size 44/45.



















| Weight | 0.296 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 10 cm |
| Brand Name | Lucyever |
| Applicable Place | Outside |
| Upper Material | EVA |
| Closure Type | Pull On |
| Department Name | Adult |
| Outsole Material | EVA |
| Heel Height | Med (3CM – 5CM) |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| CN | Zhejiang |
| Upper fixing method | Injection molding |
| Item Type | slippers |
| Model Number | L4230 |
| Fashion Element | Platform |
| With Platforms | Yes |
| Platform Height | 0-3cm |
| Style | LEISURE |
| Insole Material | EVA |
| Pattern Type | Mixed colors |
| Fit | True to Size |
| Lining Material | NONE |
| size | 36-37/38-39/40-41/42-43/44-45 |
| season | summer/spring/autumn/winter |
| occasion | daily/vacation/hi-street/beach/party |
| gender | women/woman/mujer/female/lady/ladies/femme |
| top shape | open toe/peep toe |
| shoes item | summer slippers/slides/flat sandals |
| shoes type | beach slippers/platform slippers/home slippers |
| heel type | flat heels/platform/thick bottom |
| Choice | yes |
| size_info | {"sizeInfoList":[{"length":{"cm":"23.5", "inch":"9.25"}, "size":"36-37", "vid":-1}, {"length":{"cm":"24.5", "inch":"9.65"}, "size":"38-39", "vid":-2}, {"length":{"cm":"25.5", "inch":"10.04"}, "size":"40-41", "vid":-3}, {"length":{"cm":"26.5", "inch":"10.43"}, "size":"42-43", "vid":-4}, {"length":{"cm":"27.5", "inch":"10.83"}, "size":"44-45", "vid":-5}]} |
Reviews
There are no reviews yet.