Description


Note: Size maybe different in different country. Please choose the size according to our size table and your feet length. If you don't know how do choose the size, please leave us message, we will recommend to you.























Note: Size maybe different in different country. Please choose the size according to our size table and your feet length. If you don't know how do choose the size, please leave us message, we will recommend to you.


Note: Size maybe different in different country. Please choose the size according to our size table and your feet length. If you don't know how do choose the size, please leave us message, we will recommend to you.























| Weight | 0.370 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 25 × 10 cm |
| Brand Name | HROYL |
| Origin | Mainland China |
| CN | Henan |
| Upper coverage | Not above ankle |
| Department Name | Adult |
| Gender | Women |
| Outsole Material | EVA |
| is_customized | Yes, Yes |
| Upper Material | Satin |
| High-concerned chemical | None |
| Insole Material | EVA |
| Upper fixing method | straps bonding or molding |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Release Date | spring2019 |
| Dance Shoe Type | Ballroom/Latin Shoes |
| Closure Type | Lace-Up |
| Level Of Practice | Professional |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Fit | True to Size |
| Decorations | Knot |
| heel type | insole material |
| lining material | dannce shoe type |
| heel height | 3.5cm |
| medium | ballroom/latin shoes |
| soft ballet shoes | square heel |
| platforms | flat |
| synthetic | professional |
| beginner | dance shoes |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
| size_info | {"sizeInfoList":[{"length":{"cm":"33", "inch":"33"}, "size":"4", "vid":153}, {"length":{"cm":"34", "inch":"34"}, "size":"4.5", "vid":200000285}, {"length":{"cm":"35", "inch":"35"}, "size":"5", "vid":698}, {"length":{"cm":"36", "inch":"36"}, "size":"5.5", "vid":200000286}, {"length":{"cm":"37", "inch":"37"}, "size":"6", "vid":1394}, {"length":{"cm":"38", "inch":"38"}, "size":"7", "vid":3434}, {"length":{"cm":"39", "inch":"39"}, "size":"8", "vid":699}, {"length":{"cm":"40", "inch":"40"}, "size":"8.5", "vid":200000289}, {"length":{"cm":"41", "inch":"41"}, "size":"9", "vid":350262}, {"length":{"cm":"24", "inch":"24"}, "size":"9.5", "vid":200000290}, {"length":{"cm":"25", "inch":"25"}, "size":"10", "vid":1583}, {"length":{"cm":"26", "inch":"26"}, "size":"10.5", "vid":200000291}, {"length":{"cm":"27", "inch":"27"}, "size":"11", "vid":100010420}, {"length":{"cm":"28", "inch":"28"}, "size":"11.5", "vid":200000292}, {"length":{"cm":"29", "inch":"29"}, "size":"12", "vid":1663}, {"length":{"cm":"30", "inch":"30"}, "size":"12.5", "vid":200000295}, {"length":{"cm":"31", "inch":"31"}, "size":"13", "vid":200000296}, {"length":{"cm":"32", "inch":"32"}, "size":"3.5", "vid":200000284}]} |
Reviews
There are no reviews yet.