Description
Foot length 22.1-23(cm) = Size 36/37
Foot length 23.1-24(cm) = Size 38/39
Foot length 24.1-25(cm) = Size 40/41
Foot length 25.1-26(cm) = Size 42/43.


































About the choose of size. Foot length 22.1-23(cm) = Size 36/37 Foot length 23.1-24(cm) = Size 38/39 Foot length 24.1-25(cm) = Size 40/41 Foot length 25.1-26(cm) = Size 42/43.
Foot length 22.1-23(cm) = Size 36/37
Foot length 23.1-24(cm) = Size 38/39
Foot length 24.1-25(cm) = Size 40/41
Foot length 25.1-26(cm) = Size 42/43.


































| Weight | 0.149 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 23 × 6 cm |
| Brand Name | Lucyever |
| Shoes Type | Home Cotton Shoes |
| Applicable Place | Indoor |
| Upper Material | FAUX FUR |
| Closure Type | Pull On |
| Department Name | Adult |
| Outsole Material | Plastic |
| Heel Height | Low (1CM – 3CM) |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| CN | Zhejiang |
| Season | Winter |
| Upper fixing method | stitching |
| Heel Type | Flat with |
| Gender | Women |
| Item Type | slippers |
| Model Number | L5110 |
| Fashion Element | Shallow |
| With Platforms | Yes |
| Platform Height | 0-3cm |
| Style | LEISURE |
| Insole Material | Short Plush |
| Pattern Type | Solid |
| Fit | True to Size |
| Lining Material | Short Plush |
| Choice | yes |
| size_info | {"sizeInfoList":[{"countrySizeMap":{"EU":"36", "BR":"34.5", "JP":"22.5", "UK":"3", "KR":"230", "MX":"23", "US":"5.5"}, "length":{"cm":"23", "inch":"9.06"}, "size":"36-37", "vid":201446567}, {"countrySizeMap":{"EU":"37", "BR":"36", "JP":"23.5", "UK":"4", "KR":"240", "MX":"24", "US":"6.5"}, "length":{"cm":"24", "inch":"9.45"}, "size":"38-39", "vid":201446563}, {"countrySizeMap":{"EU":"39", "BR":"37.5", "JP":"24.5", "UK":"5.5", "KR":"250", "MX":"25", "US":"7.5"}, "length":{"cm":"25", "inch":"9.84"}, "size":"40-41", "vid":201446566}, {"countrySizeMap":{"EU":"41", "BR":"38.5", "JP":"25.5", "UK":"6.5", "KR":"260", "MX":"26", "US":"9"}, "length":{"cm":"26", "inch":"10.24"}, "size":"42-43", "vid":201446564}]} |
Reviews
There are no reviews yet.