Description
Outdoor sole = rubber sole, Indoor sole = leather sole










Outdoor sole = rubber sole, Indoor sole = leather sole
Outdoor sole = rubber sole, Indoor sole = leather sole










| Weight | 0.700 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 17 × 8 cm |
| Brand Name | ruimo |
| Origin | Mainland China |
| CN | Henan |
| Upper coverage | Not above ankle |
| Department Name | Adult |
| Gender | Men |
| Outsole Material | Genuine Leather |
| is_customized | Yes |
| Upper Material | Leather |
| High-concerned chemical | None |
| Insole Material | Bonded Leather |
| Upper fixing method | sticking |
| Heel Type | Square Heel |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Lining Material | Genuine Leather |
| Dance Shoe Type | Jazz Shoes |
| Closure Type | Lace-Up |
| Heel Height | Low (3/4" to 1 1/2") |
| Level Of Practice | Advanced |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Fit | True to Size |
| Decorations | Cut-Outs |
| size_info | {"sizeInfoList":[{"length":{"cm":"18.5", "inch":"7.28"}, "size":" 27", "vid":-1}, {"length":{"cm":"19", "inch":"7.48"}, "size":"28", "vid":-4}, {"length":{"cm":"19.5", "inch":"7.68"}, "size":"29", "vid":-7}, {"length":{"cm":"20", "inch":"7.87"}, "size":"30", "vid":-10}, {"length":{"cm":"20.5", "inch":"8.07"}, "size":"31", "vid":-13}, {"length":{"cm":"21", "inch":"8.27"}, "size":"32", "vid":-16}, {"length":{"cm":"21.5", "inch":"8.46"}, "size":"33", "vid":-19}, {"length":{"cm":"22", "inch":"8.66"}, "size":"34", "vid":-22}, {"length":{"cm":"22.5", "inch":"8.86"}, "size":"35", "vid":-25}, {"length":{"cm":"23", "inch":"9.06"}, "size":"36", "vid":-28}, {"length":{"cm":"23.5", "inch":"9.25"}, "size":"37", "vid":-31}, {"length":{"cm":"24", "inch":"9.45"}, "size":"38", "vid":-34}, {"length":{"cm":"24.5", "inch":"9.65"}, "size":"39", "vid":-37}, {"length":{"cm":"25", "inch":"9.84"}, "size":"40", "vid":-40}, {"length":{"cm":"25.5", "inch":"10.04"}, "size":"41", "vid":-43}, {"length":{"cm":"26", "inch":"10.24"}, "size":"42", "vid":-46}, {"length":{"cm":"26.5", "inch":"10.43"}, "size":"43", "vid":-49}, {"length":{"cm":"27", "inch":"10.63"}, "size":"44", "vid":-52}, {"length":{"cm":"27.5", "inch":"10.83"}, "size":"45", "vid":-55}, {"length":{"cm":"28", "inch":"11.02"}, "size":"46", "vid":-58}, {"length":{"cm":"28.5", "inch":"11.22"}, "size":"47", "vid":-61}, {"length":{"cm":"29", "inch":"11.42"}, "size":"48", "vid":-64}, {"length":{"cm":"29.5", "inch":"11.61"}, "size":"49", "vid":-67}, {"length":{"cm":"30", "inch":"11.81"}, "size":"50", "vid":-70}, {"length":{"cm":"18", "inch":"7.09"}, "size":"26", "vid":-73}, {"length":{"cm":"17.5", "inch":"6.89"}, "size":"25", "vid":-76}, {"length":{"cm":"17", "inch":"6.69"}, "size":"24", "vid":-77}, {"length":{"cm":"16.5", "inch":"6.50"}, "size":"23", "vid":-78}]} |
Reviews
There are no reviews yet.